Яку плитку вибрати в маленьку ванну кімнату?

На жаль, навіть сучасні квартири не завжди можуть похвалитися великою площею, а ванні кімнати не перевищують та чотирьох квадратних метрів. Ніхто з власників житла не буде сперечатися, що для приміщення з підвищеною вологістю найкращий матеріал для обробки, звичайно, керамічна плитка, яка володіє масою достоїнств: практична, довговічна, доступна, безпечна і проста в догляді. Один лише питання турбує власників невеликих площ, яку плитку вибрати в маленьку ванну кімнату, щоб візуально збільшити простір, не здійснюючи перепланування, при цьому зробити приміщення комфортним для прийняття водних процедур. Кераміка укладається на тривалий період, тому так важливо визначитися з питанням, який кахель вибрати для маленької ванної, яке колірне рішення підібрати, щоб створити в приміщення атмосферу чистоти і затишку.
Підготовчий етап — аналіз стану приміщення
Перш ніж переходити до облицювання і вирішувати питання, як підібрати плитку для маленької ванної кімнати, оцініть планування приміщення. До вибору матеріалу підходите тільки тоді, коли ви проаналізуєте наявну планування і особливості дизайну приміщення.
Особливу увагу приділіть наступним параметрам:
- Габарити приміщення (довжина, ширина, висота).
- Форма ванної кімнати (квадратна, прямокутна).
- Розташування сантехнічного обладнання.
- Інтенсивність освітлення (розташування та кількість джерел світла).
- Наявність меблів та інших деталей інтер’єру.
- Оцінка необхідності додаткового декору та освітлення. Іноді правильна подача освітлення може сама візуально збільшити простір.
Важливо! Знаючи форму і розміри приміщення, можна створити кілька шаблонів в спеціальних комп’ютерних програмах, щоб на підставі готової картинки зробити правильний вибір.
Щоб відповісти на питання, як вибрати плитку для маленької ванної кімнати, спочатку ознайомимось з її видами і характеристиками, адже для дизайну будь-якого приміщення важливі характеристики: розмір, колір, малюнок, стиль і навіть спосіб укладання кераміки.
Класифікація керамічної плитки
Сьогодні на ринку можна зустріти кілька класів плитки. Кожна категорія матеріалу відрізняється певними характеристиками. Критерієм для поділу кераміки по класах є:
- Стійкість покриття до впливу хімічних складів чистячих засобів.
- Опірність до стирання поверхні при експлуатації.
Важливо! На кожній упаковці з матеріалом присутні спеціальні значки, які показують приналежність плитки до певного класу. Розрізняються плитки по розкиду в товщині і розмірах.
Класи
Виділяють наступні класи кахлю:
- Перший клас. До цієї категорії відноситься матеріал, призначений для приміщень без інтенсивного ходіння. Тобто, по такій плитці не прийнято ходити у вуличному взутті. Для облицювання ванної кімнати такий варіант буде краще.
- Другий клас. Поверхня плитки даної категорії недостатньо стійка до впливу хімічних засобів. Використовують плитку другої категорії в місцях, де часто ходять люди, наприклад, в котеджах.
- Третій клас. Матеріал третього класу не підходить для облицювання ванної кімнати, так як має помітний розкид за розмірами, що значно ускладнює укладання.
Важливо! Для ванної кімнати вибирайте плитку 1-го, в крайньому разі, 2-го класу. Для визначення опірності агресивних хімічних речовин зверніть увагу на буквену маркіровку: АА, В, С, Д.
Для ванної кімнати краще всього кахель категорії АА, можна застосувати з маркуванням, але які абсолютно виключено використовувати категорію Д.
Види плитки
Далеко не весь матеріал підходить для облицювання невеликої ванної кімнати. Все залежить від того, який склад плитки, як матеріал, використаний при виробництві кахлю, поведе себе при інтенсивній експлуатації.
У залежності від кількості доданих мінералів і складу матеріалу, розрізняють наступні види плитки:
- Кераміка. Найпопулярніша плитка на сьогоднішній день. Вона зносостійка, чудово поводиться в приміщенні з підвищеною вологістю і перепадами температур. Широкий асортимент форм і кольорів дає можливість підібрати матеріал на будь-який смак.
- Мозаїка. Плитка, виконана у вигляді невеликих фрагментів, виготовлена з високоміцного скла. Мозаїчна плитка дозволяє проявити фантазію в оформленні навіть самої невеликої кімнати. А з допомогою великої мозаїки можна втілити найсміливіші дизайнерські ідеї. Єдиний мінус — за мозаїкою не просто доглядати.
- Фарфор. Виріб досить міцне, навіть для покриття підлоги. Матова полірована поверхня порцелянової плитки здатна візуально збільшити висоту кімнати. Єдиний недолік — складність догляду за матеріалом.
- Керамограніт. Матеріал має масу переваг. Він зносостійкий, вологостійкий і простий у догляді.
Важливо! Крім того, кахель підрозділяється на плити настінного, підлогового і універсального застосування.
Фактура
За типом лицьовій поверхні керамічна плитка підрозділяється на наступні типи:
- Глазурована.
- Неглазурована.
- Глянсова.
- Матова.
Поради:
- Слід розуміти, що підлогова і настінна плитка має різні характеристики зносостійкості. Підлоговий матеріал здатний витримувати більшу вагу, тому у нього більш висока опірність до стирання.
- При виборі матеріалу для підлоги необхідно враховувати ще і текстуру поверхні. Для підлоги санвузли ідеально підійдуть пористі шорсткі брикети.
- Розмір плитки для підлоги повинен бути більше розмірів елементів на стіні.
- Не вибирайте для підлоги покриття з гладкою, глянсовою поверхнею, так як на такому кахлі легко посковзнутися, враховуючи вологість приміщення.
Колірні рішення і поєднання
На сприйняття інтер’єру у ванній впливають будь-які характеристики кахлю, тому так важливі всі деталі — колір, розмір і форма, наявність декоративних елементів, візерунок, спосіб укладання і навіть відтінок затірки. Далі ми зупинимося на всіх нюансах вибору плитки.
Вибір кольору — визначальний чинник для вирішення дизайнерських ідей і задумів. Якщо основним завданням в оформленні простору є розширення кордонів, то оптимальним вибором буде плитка світлих тонів, яка здатна відбивати світло, а не поглинати його.
Базові групи тонів
Слід зазначити, що світлий відтінок — це не виключно білий спектр. Відтінки світлих тонів діляться на наступні категорії:
- Теплі. До пастельним, теплим тонам відносяться — бежевий, персиковий, пісочний, світло-жовтий. Вони наповнюють кімнату теплом і затишком. Серед розмаїття квітів можна вибрати будь-який відтінок.
Важливо! Можна вибрати і більш насичені, але кращим рішенням буде поєднання двох відтінків однієї гами.
- Холодні. До холодним відтінкам відноситься блакитний, світло-фіолетовий.
- Нейтральні і ахроматичні. До цієї категорії відносяться універсальні кольори — білий, бузковий, зелений, світло-сірий, рожевий, і подібні відтінки, які по сприйняттю не можна віднести ні теплим, ні холодним.
Щоб відповісти на питання, який колір плитки вибрати в маленьку ванну, і прийняти остаточне рішення, рекомендуємо вам прислухатися до наступних порад дизайнерів.
Порада 1
Для інтер’єру ванних кімнат ідеальним рішенням є наступні кольори:
- Салатовий, приглушений зелений.
- Світло-синій або морський відтінок.
- Слонова кістка.
- Світло або лимонно-жовтий.
- Сірий з перловим відливом.
- Блідо-рожевий або персиковий.
- Теракотовий, пісочний.
- Приглушений бузковий або лавандовий.
Цікаві дизайнерські рішення:
- Світлий зелений колір додасть в інтер’єр приємну свіжість, кремовий і бежевий додадуть глибини. Якщо кімната має площу менше 2 кв. м, то використовуйте лише один з вищевказаних відтінків. Якщо ванна не настільки мала, то комбінуйте кольори, близькі по гамі. Наприклад, це може бути поєднання синього і блакитного, рожевого і ніжно-фіолетового.
- Тим, хто любить контрастні та яскраві кольори, можна використовувати синій і жовтий або темно-бузковий у поєднанні з помаранчевим. Найголовніше — щоб в якості основного кольору переважав легкий тон.
Порада 2
Соковиті кольори в інтер’єрі повинні бути злегка приглушеними, щоб ванна кімната не перетворилася в одне суцільне яскраве пляма.
Важливо! Для більш витонченого оформлення використовуйте до основного кольору додаткову плитка з невеликим візерунком.
Порада 3
Якщо планується кольорова сантехніка з візерунком, то віддайте перевагу плитці одноколірної або має нейтральні відтінки.
Порада 4
Зовсім маленькі за площею ванні кімнати краще всього оформляти двома кольорами одного відтінку. Наприклад, якщо стіни короткі, то покладіть на них плитку світлого відтінку, а по довгій стороні — плитку на тон темніше. Такий прийом дозволить значно збільшити розмір приміщення.
Важливо! Якщо ви хочете використовувати відразу чотири кольори, то віддайте перевагу мозаїці.
Порада 5:
- Темні кольори не варто використовувати для обробки стін — найефектніше така плитка буде виглядати на підлозі. Крім того, на темній плитці краще видно сліди від вапняного нальоту, і вона вимагає особливого догляду.
- Білий колір, швидше за все, розчарує своєї зайвої холодністю. Але при правильному підборі контрастною меблів та дрібних аксесуарів ця проблема легко поправна.
- При правильному підборі і комбінуванні відтінків плитки можна збільшити будь-який простір. Якщо світлі і темні тони поділять стіну горизонтально і будуть відокремлюватися декоративним бордюром, то стіни як би раздвинуться.
Важливо! Такий же ефект можна отримати, якщо одну зі стін повністю викласти мозаїкою із сюжетним малюнком.
Рада 6:
- Прекрасне рішення для розширення простору — дзеркальна плитка, якщо розташувати її на стіну, протилежну дзеркалу.
- Використання мозаїчної плитки і комбінування різноманітних фактур додасть інтер’єру індивідуальності і збагатить його.
- Незвичайну атмосферу можуть створити і різноманітні керамічні елементи, візерункові вставки і опукла фактура кераміки. Наприклад, на білому тлі кахлю і сантехніки чудово виглядає вставка з плитки фактури “Рогожка”.
Порада 7
Для маленького приміщення краще відмовитися від горизонтального поділу за кольорами. Використовуйте тільки дрібні деталі різних відтінків або викладіть смуги іншого відтінку зверху і знизу основного тону.
Смуги істотно розширять простір. Для збільшення висоти стелі застосувати той же прийом, але з вертикальними смугами.
Важливо! Для виділення важливих зон і візуального їх наближення на тлі інших елементів, використовуйте темні вставки на всю площу, що вас цікавить зони.
Як бачите, дуже важливо правильно підібрати поєднання кольорів, так як вони здатні зорово відкоригувати об’єм кімнати і створити загальний позитивний настрій. Не менш важливим аспектом є і вибір розміру кахлю. Про це піде мова нижче.
Правильний розмір:
- Оскільки площа приміщення обмежена, то великі фрагменти у ванній будуть абсолютно недоречні. Шви між фрагментами будуть добре помітні, в результаті основний малюнок буде вже не так притягувати до себе увагу. До того ж, при укладанні плит, матеріал доведеться регулярно підрізати, щоб обійти всі кути і інші елементи рельєфу. У підсумку — облицювання вийде не дуже красивою, а робота складною і не економною. Все це стосується не тільки стін, але і підлоги.
- Занадто маленький кахель не створить візуального розширення простору. Укладання дрібної плитки займе багато часу, в результаті — вона просто буде рябіти в очах.
Важливо! Якщо вас цікавить питання, який розмір плитки вибрати для маленької ванної, то кращим варіантом буде кахель трохи менше середнього розміру (20Х30 см).
Форми
Візуально розширювати простір можна у висоту, довжину і ширину. Для того щоб візуально збільшити площу кімнати, необхідно правильно використовувати не тільки розмір, але і форму плитки. Для маленьких приміщень звичайний квадратний кахель не зовсім доречне, оскільки не здатний візуально змінити співвідношення сторін ванної кімнати. Але в деяких випадках і універсальний квадратний варіант можна використовувати в комбінації з прямокутниками.
Пропонуємо вам ознайомитися з деякими рекомендаціями фахівців, щоб вирішити, який розмір плитки краще для маленької кімнати, в залежності від її форми:
- Якщо приміщення необхідно витягнути вгору, то розміщуйте прямокутну плитку вертикально. Якщо необхідно розширити кімнату в сторони, то використовуйте горизонтальне викладання.
- Якщо необхідно подовжити більш коротку стіну, то використовуйте для її облицювання витягнуту кераміку, а на суміжній стіні — квадратну. Таке рішення іноді може бути більш ефективним, ніж гра з кольором і освітленням.
- Для занадто довгою і вузькою ванної кімнати підійде плитка наступних розмірів: 15х30, 30х30, 30х60, 45х45, 60х60 см. Викладайте плитку поперек, а не паралельно стелі.
Важливо! Відмовтеся від кардинально темних відтінків, перевагу віддайте сірими і світло-бежевим кольором.
- Для квадратної кімнати плитка може бути середніх розмірів. Підійде кахель 45х45 і 50х50 см. Щоб приміщення було повітряним, комбінуйте правильно кольору.
Стиль
Важливим чинником в оформленні дизайну ванної кімнати є стиль. Кожне напрям відрізняється своєю кольоровою гамою.
Для компактного санвузли може підійти будь-який стиль. Наприклад, є такі ідеї щодо того, яку плитку вибрати в маленьку ванну кімнату:
- Класичний вимагає використання пісочних, світло-жовтих і зелених відтінків.
- Японський стиль передбачає використання коричневого, персикового, іноді з вкрапленнями червоного.
- Французький стиль воліє білий.
- Середземноморський — блакитний, синій і білий.
- Кантрі передбачає використання білих і коричневих тонів.
- Авангардом вітаються яскраві тони з контрастами.
Способи укладання плитки
Зовнішній вигляд кімнати залежить не тільки від якості і кольору плитки, але і від способу її укладання. За допомогою нехитрих прийомів можна візуально змінити сприйняття приміщення.
Важливо! Стандартною вважається схема шов в шов. Це — укладання прямими паралельними рядами без зміщення. Даний варіант можна використовувати, якщо ви плануєте вставки або кольорові лінії. Для однотонної стіни або підлоги можна вибрати більш цікаву схему укладання.
Плитку для маленької кімнати можна укладати наступними способами:
- Вертикальний зі зміщенням.
- Діагональний (ромбиком). Такий варіант дозволяє розширити простір як у вертикальній, так і в горизонтальній площині. При такому укладанні важливо дотримуватися рівність ліній, в іншому випадку виникнуть перекоси по швах.
- Розкладка у розбіг або в перев’язку”. Укладання проводиться горизонтальними лініями, а кожен наступний ряд зміщується на половину плитки. У підсумку — виходить подоба цегляної кладки.
- Ялинкою. Використовується тільки прямокутна плитка. Даний варіант візуально розширює простір.
Поради:
- Не викладайте в маленькому приміщенні картини на стіні, так як простору для великої кількості деталей немає, а навіть невелике зображення здатне зайняти половину стіни, що візуально ще зменшить площу. Більш підходящим варіантом буде мозаїка. Використовуйте тільки її не по всій площі, а частково.
- Підберіть правильну затірку для плитки. Вона не має контрастувати з основним кольором, так як в маленькому приміщенні контрасти зазвичай недоречні.
- При виборі плитки в магазині подбайте і про резерв (15%), так як під час роботи деякі елементи можуть пошкодитись або піти на порізку.
Важливо! Не розраховуйте на те, що можна докупити кахель з іншої партії. Відтінок однієї і тієї ж серії може помітно відрізнятися в різних партіях.
- При виборі якісного матеріалу орієнтуйтеся на марку виробника. Дуже важливе значення має обладнання, на якому виробляють кераміку. Щоб переконатися у високій якості продукції даної марки, ознайомтеся з відгуками споживачів.
Відеоматеріал
Сподіваємося, що наші поради та рекомендації допомогли вам визначитися з вибором плитки в невелику ванну кімнату, але немаловажну роль відіграють і інші предмети інтер’єру та декоративні елементи. Фантазуйте, використовуйте будь-який стиль і оформляйте, нехай невелику, але таку необхідну кімнату для релаксації!