Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 1 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Не завжди люди обирають для себе професію, яка їм до душі і стає справою всього життя. Але цього навряд чи варто дивуватися, адже дуже часто старшокласники, замислюючись про своє майбутнє, не мають чіткого уявлення про багатьох професіях. Взяти тих же енергетиків – навіть серед дорослих людей далеко не кожен зможе правильно відповісти, чим займається такий фахівець. Спробуємо розібратися, що ж це за робота така, чи варто за неї братися.

Хто це такий?

Професія енергетика – поняття досить широке. Тут справа йде приблизно так само, як у випадку зі слюсарем – хтось чинить водопровід, а кому-то ближче лагодження автомобілів. Наприклад, варто було б окремо виділити професії «електроенергетики» та «теплоенергетик», адже роботодавці часто вказують саме вузькоспрямовану сферу майбутньої діяльності.

Однак опис обох професій дуже схоже. Як стає очевидно з назви, енергетики – це люди, які займаються діяльністю, пов’язаною з енергією. З цієї причини до кінця позаминулого століття, коли людство ще не навчилося будувати великі енергопідприємства і цілеспрямовано виробляти енергію у великих обсягах, електростанції являли собою складне, а місцями і небезпечне обладнання, що потребує спеціального обслуговування. Саме з ним працювали перші енергетики.

Сьогодні енергетик є представником обслуговуючого персоналу для більш широкого спектру енергетичного і силового обладнання.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 2 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Обов’язки

Якщо розглядати офіційно прийнятий класифікатор, то енергетики діляться не стільки на електроенергетиків і теплоенергетиків, скільки просто енергетиків та інженерів-енергетиків. Їх посади в чому схожі, але різниця, звичайно ж, є.

Просто енергетиками зазвичай працюють молоді спеціалісти, стаж яких не перевищує 5 років. В першу чергу такий фахівець відповідає за проектування та монтаж електромереж, а також за їх ремонт у разі виникнення яких-небудь неполадок. На енергетиці ще лежить обов’язок контролю справності і безпеки мереж.

Інженер-енергетик – це наступний щабель еволюції енергетика, для досягнення якої треба відпрацювати за фахом зазначені 5 років і пройти навчання з метою підвищення кваліфікації. Інженер-енергетик може займатися всіма тими ж питаннями, що перераховані вище, але в його обов’язки будуть входити і більш складні завдання. Якщо рядовий енергетик тільки проектує мережі, інженер-енергетик ще займається кресленнями та визначає норми енергоспоживання. Тільки інженер може приймати рішення про модернізацію мереж, впровадження будь-яких нових технологій на підприємстві – це теж суто його компетенція.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 3 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Якщо розглядати обов’язки більш предметно, потрібно виділити такі аспекти.

  • Проектування мереж. Складні системи не настільки прості, щоб кинути один кабель. Вони припускають безліч вузлів і розвилок, від них запитано безліч споживачів. Щоб уникнути перепадів напруги і перевантаження, провідних до спалахів, система повинна бути правильно спроектована і належним чином збалансована. При цьому професіонал, звичайно, має знайти рішення, що поєднує в собі високу безпеку і низьку вартість.
  • Проектування тепломереж. Енергетик повинен спроектувати систему опалення всередині будинку так, щоб вона була достатньо ефективною і при цьому як можна менш витратною.
  • Складання схем. Враховуючи результати вищеописаних дій, спеціаліст схематично відображає на папері маршрути пролягання майбутніх комунікацій так, щоб схема була зрозумілою монтажникам.
  • Складання кошторису. Тільки професіонал знає, яке саме обладнання потрібно для досягнення поставлених цілей, тому в кошторисі він прописує всі складові майбутньої системи. Замовника більшою мірою цікавить питання вартості реалізації задуманого, тому енергетик зобов’язаний вказати у кошторисі ціни окремих комплектуючих і загальну суму витрат на придбання та монтаж обладнання.
  • Закупівля комплектуючих. Щоб уникнути будь-яких непорозумінь енергетик повинен особисто бути присутнім при закупівлі всього необхідного для будівництва системи.
  • Контроль монтажу. Кваліфікований фахівець зазвичай не займається зборкою системи особисто, однак він повинен бути впевненим у тому, що робітники все роблять правильно. Щоб гарантувати відсутність будь-якого шлюбу з боку монтажників, він присутній при складанні, контролює і направляє дії робітників.
  • Введення в експлуатацію. Енергетик особисто проводить перше включення системи, причому робить це на повну потужність – ту, на яку розрахований проект. У разі виявлення будь-яких проблем він, як фахівець у своїй сфері, зобов’язаний відразу ж з’ясувати причини і повідомити про це, не дозволяючи використовувати зібрану систему до усунення браку.
  • Поточне обслуговування та ремонт. Хоча монтажем найчастіше займається не енергетик, подальший ремонт переважно лягає саме на його плечі, адже саме він займається повсякденним обслуговуванням системи. Крім того, перебуваючи в штаті підприємства, такий співробітник зобов’язаний регулярно вивчати стан мереж і виявляти потенційні проблеми до того, як вони призведуть до аварійної ситуації.
  • Проектування модернізації. Будь-яку мережу можна поліпшити, якщо з моменту її введення в експлуатацію пройшли роки, а також у випадках появи нового обладнання. Будучи фахівцем у своїй галузі, енергетик повинен прораховувати витрата енергії і бути в курсі новинок, здатних поліпшити ситуацію. Якщо є реальна можливість витратити зараз, щоб вигідно заощаджувати у майбутньому, співробітник повинен надати начальству свої розрахунки, щоб «нагорі» прийняли рішення про модернізацію.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 4 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце
profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 5 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Навіть такий перелік обов’язків не можна вважати повним – все залежить від специфіки кожного окремого підприємства і ситуації. На роботі енергетик діє згідно посадової інструкції і міркувань логіки.

Знання та навички

Енергетик – це робота, яку слід порекомендувати людям з технічним складом розуму. Професія передбачає велику кількість складних розрахунків, а помилятися тут не прийнято – навіть один промах може вилитися у величезні витрати і навіть загибель людей.

Робота енергетика дуже копітка. Спеціаліст зобов’язаний бути уважним до деталей. Відмінною рисою буде вміння стовідсотково абстрагуватися від усього стороннього, повністю концентруючись на виконання завдання.

Крім іншого, проектування і будівництво складних інженерних мереж – це велика відповідальність, тому енергетик повинен не боятися брати її на себе. В аварійній ситуації правильне рішення може бути неочевидним, але зволікання іноді виявляється ще більш страшним в плані наслідків. Готовність взяти на себе відповідальність, діяти швидко і рішуче, нести відповідальність у разі помилки – це теж обов’язкові для енергетика характеристики.

І ще: хорошого фахівця на великому підприємстві не завадить новаторська жилка.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 6 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Освіта

Енергетик – це, швидше, посаду, ніж конкретна спеціальність. Виконувати всі ті обов’язки, про яких було сказано вище, можна з дипломом, в якому зазначена будь-яка з перерахованого ряду спеціальностей. Найбільш близькі до теми, звичайно, «Теплоенергетика і теплотехніка» або «Електроенергетика та електротехніка», але в цілому необхідні знання можна отримати і за спорідненою, але більш обширної спеціальністю «Електропостачання». Торкатися питання можуть також «Будівництво» або навіть «Ядерна фізика та технології».

При цьому простий енергетик (без доповнення «інженер»), може мати лише середню технічну освіту. Все залежить від того, з чим ви хочете мати справу – для обслуговування простий і типової міської тепломережі в якості техніка-ремонтника цього цілком вистачить. Якщо ж мрії ведуть до серйозних наукових досліджень, варто орієнтуватися на Московський енергетичний інститут або Санкт-Петербурзький державний технологічний інститут, хоча подібні навчальні заклади є і в інших великих містах по всій Росії.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 7 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Де працює?

Енергетики є представниками досить затребуваною спеціальності – вони потрібні на будь-якому підприємстві, що займається спорудою або експлуатацією електричних і теплових мереж. Це означає, що такий фахівець потрібен буквально повсюдно – від комунальних підприємств до заводів.

Показником затребуваності часто є зарплата. У енергетика вона може бути дуже різною, але точно не буває зовсім маленької – зазвичай вона коливається в межах 22-70 тисяч рублів на місяць. Багато залежить від того, який обсяг роботи виконується спеціалістом, наскільки масштабні мережі йому довірені. Крім того, на оплату праці впливає і те, на якому етапі кар’єрного зростання перебуває фахівець в даний момент – чи він просто енергетиком, інженером-енергетиком або ж його підвищили до старшого за проектом або цеху, а то й до начальника, якщо підприємство підходить за профілем.

profes ya energetik scho ce za profes ya harakteristika spec al nostey elektroenergetiki teploenergetiki ta nshih v c y sfer zarplata roboche m sce 8 - Професія енергетик: що це за професія? Характеристика спеціальностей електроенергетики, теплоенергетики та інших в цій сфері, зарплата і робоче місце

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code