Петляє рядок у швейній машинці: як усунути дефект – петляє нитка внизу і верхня? Як відрегулювати машину, якщо сильно шиє петлями?

В процесі роботи зі швейною машинкою трапляється таке, що починає петляти нижня нитка шва. Найчастіше причиною цієї несправності є недостатньо натягнута нитка. Рядок робиться нерівній в нижньому ряду, що, як може здатися, відбувається через нижньої нитки, однак не треба плекати ілюзій. Причиною петляння є саме верхня нитка, і якщо її за всіма правилами натягнути, небажане явище повинно пропасти.


Ось тільки вирішити проблему так просто не завжди виходить, і пророблений дія може не дати позитивних результатів. Давайте з’ясуємо, внаслідок чого швейна машина шиє петлями, в чому першопричина цього ефекту і як виправити таку проблему.

Причини
Ключовим моментом, на якому шов починає петляти, є неналежне натяг нитки. Найчастіше петляє верхня нитка, у зв’язку з чим петлі виникають знизу шва. У цій ситуації можна спробувати збільшити натяг нитки. Якщо несправність зникає, отже, з самого початку були просто обрані неправильні налаштування. Якщо ж змін не відбулося, необхідна більш глибока налаштування. Як правило, для усунення неполадки відладжується човниковий хід.

Набагато рідше відбувається петляние нижньої нитки, але і налаштувати її натяг – проблематичніше. Петля з’являється, якщо нитка не повністю втягується в стібок. Причини цього можуть бути різні. Якісь з них – елементарні і швидко переборні, інші вимагають ґрунтовного втручання.

Найбільш частими причинами постійного або періодичного петляння шва є наступні.
- «Пригальмовування» в процесі пересування нитки в стежці. Підстрахуватися від цієї неприємності дозволяє регулярне техобслуговування, своєчасна чистка машинки. Пригальмовування може бути обумовлено і невірним підбором ниток. Погана якість нитки – один з основних факторів петляння. Відбувається це внаслідок того, що при шитті створюється надлишок нитки, який вчасно не затягується, в результаті утворюється петля.
- Найскладніше – розкрити причини повторюваного петляння. Ця неприємність може бути обумовлена чим завгодно, починаючи від неточної регулювання човникового ходу і закінчуючи незначними задираками на човнику. Деколи досвідченому фахівцю може знадобитися багато часу для виявлення причин подібної несправності. Самотужки вирішити проблему не вдається майже ніколи. Небезпека епізодичного петляння – в його непередбачуваності. Тільки от машинка шила майже бездоганно, і раптово шов стає неякісним. Регулюванням натягу в цій справі не обійтися, оскільки причини приховані в пристрої машини.
- Зниження жорсткості пружини натяжителя верхньої нитки. У процесі роботи пружина натяжителя потроху стає слабким і не в силах передати нитеприжимным шайб (тарілочках, затискним дисків) необхідне зусилля. Це веде до надлишку нитки і, як результат, появи петель. Нормальному стиску/разжатию пружини здатне перешкоджати і пережато вісь регулятора натягу. Практично постійно змінюється натяг нитки і в результаті деформування витків пружини.
- Не в повній мірі затиснуті або зовсім не затиснуті тарілочки натяжителя. При підйомі лапки затискні диски розтискаються, в результаті опускання – стискаються і затискають нитка. В окремих епізодах стискання не відбувається, нитка не натягується. Нитка починає вільно ходити, внаслідок чого швейна машина шиє петлями внизу. В основному подібний дефект пов’язаний з механічним зношуванням тарілочок, наприклад, виникненням на їх поверхні іржі, покоробленность і так далі. Для вирішення питання модуль натяжителя цілком розбирається і настроюється.
- Некоректна настройка натягу нижньої нитки. Дана проблема зустрічається часто і щоразу стає причиною того, що нижня нитка починає петляти. Як правило, вона поєднується з прагненням відрегулювати натяг ниток самостійно. Сила натягу нижньої нитки збільшується допомогою гвинтика на шпульном ковпачку. Операція нехитра, однак при цьому великий ризик перестаратися. У підсумку натяг нитки стає надлишковим.
- Задираки і дефекти на поверхні човника. Така проблема часто з’являється після довготривалого бездіяльності оснащення. Шорсткості, задираки, нерівності на поверхні човника створюють перепони в процесі пересування нитки, в результаті виникне петля.
Якщо задираки з’являються на шпульном ковпачку, його можна просто поміняти, а човник – відшліфувати.



Усунення проблеми
Як уже раніше говорилося, петляние трапляється, як правило, внаслідок слабкого натягу верхньої нитки або занадто сильного натягу нижньої. Для того щоб відрегулювати натяг 2-х ниток, слід упевнитися в тому, що на їх шляху до матеріалу немає перешкод у вигляді задирів, вигинів, забруднень тощо.
При регулюванні слід не забувати, що слабкий натяг – причина слабкого шва (при цьому петляние може і не бути), сильний натяг – причина частого обриву будь-якої з ниток.



Якщо допомогою регуляторів натягу нитки проблема не усувається, необхідно подивитися на притиск лапки до пластині. Для цього встановлюємо голку в крайнє нижнє положення (щоб гребінка не визирала з голкової пластини). Пальцем натискаємо на притискну лапку і дивимося, бовтається сама лапка. Якщо бовтається, то це означає, що лапка в процесі шиття неналежним чином придавлює тканину до голкової пластини, що не дає обом ниткам сплетаться один з одним на матеріалі.


Виправити цей збій дуже просто. Необхідно обстежити шпульный ковпачок і безпосередньо шпульку. Для цього вставляємо її з нитками в ковпачок, витягуємо кінчик нитки в призначену для неї проріз і, утримуючи ковпачок однією рукою, неспішно протягуємо нитку 2-й рукою на 5 сантиметрів. Уважно стежимо за тим, затримується чи шпуля в ковпачку в процесі протягування нитки. Якщо шпуля ходить в ковпачку безперешкодно, встановлюємо весь комплект в човник (шпуледержатель), як і в перший раз, тягнемо кінчик нитки, і уважно стежимо за затримками шпульки.
Якщо нитка час від часу пригальмовує, це і буде причиною петляння. У цій ситуації знімаємо вушко пластину і очищаємо її знизу проміж зубів гребінки, а також сам комплект деталей човника. Всі змащуємо.


Встановлюємо вушко пластину на місце, закручуємо її і готуємо машину до роботи. Беремо нікчемну ганчірку і 30 секунд проганяємо її взад-вперед для того, щоб надлишки масла пішли. Після чого починаємо регулювання ниток знову.



Якщо і це не дало результату, отже, джерело знаходиться більш глибше і це стосується вже налаштування машинки – від компенсаційної пружини до порушень в роботі човника (це найпростіше) і від неправильного співвідношення распредвала до головного валу до збитої регулювання механізму ниткоподачі.
У таких ситуаціях необхідно знання конструкції машини, тому варто звернутися за допомогою до обслуговування.


Профілактичні заходи
Найчастіше неполадки в процесі шиття з’являються внаслідок неправильного використання агрегату і відсутності обслуговування. Налаштовувати обладнання необхідно в строгій відповідності з документацією виробника машини. Дуже важливо:
- здійснювати правильну заправку ниток;
- тримати під наглядом натяг;
- вибирати нитки та голки у відповідності з різновидом і товщиною тканини;
- у визначений термін змащувати машинку і усувати забруднення;
- тримати її в сухому місці, недосяжному для дітей.
Нитки та голки повинні відповідати оброблюваного матеріалу. Протипоказано шити товсту тканину (саржу, брезент, джинсу та інші) тонкою голкою, інакше виріб буде зіпсовано.
Товщину голки і нитки вказані у номерний маркуванні.


Поради
Перш ніж приступати до роботи, необхідно перевірити, наскільки легко рухаються механізми, кріплення складових частин, як легко здійснюється заправлення ниток і установка голки. Заборонено застосовувати іржаві, погнуті й тупі голки. У першу чергу бажано прошити перевірочні рядки на маленькому клаптику тканини, а потім братися за виготовлення виробу. Очищення машинки виконують м’якою щіточкою або серветкою.
Дістати сміття з важкодоступних місць дозволить пінцет або голка. Необхідно відстежувати, щоб човен і інших елементах машинки не накопичувався ворс, фрагменти ниток і пил. Щоб мати доступ до внутрішніх механізмів, застосовують викрутку.

Періодичність змащування залежить від того, як часто використовується машинка. При частій експлуатації бажано змащувати її спеціалізованим маслом для швейних машин раз в місяць. Коли шити доводиться нечасто, вистачить одою мастила в 6 місяців. Купити приналежності і масло для машинки можна в спеціальних магазинах. Справність швейного обладнання залежить від грамотної експлуатації та належного обслуговування.
При помилках в експлуатації ліквідувати дефект можна своїми силами, при ґрунтовних несправності, які потребують зміни запчастин, необхідно звернутися до фахівця.
Про те, як відрегулювати сходинку на швейній машині, дивіться у наступному відео.